ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

poniedziałek 27 maja 2019, Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Praktyczne dzieła sztuki

  W Galerii „Za Szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury mogliśmy oglądać połączoną wystawę „Manii szydełkowania” Beaty Kubiak oraz Rękodzieła – Sztuki Użytkowej grupy Eweliny Żółw. Dla grup Eweliny Żółw było to podsumowanie pięciu miesięcy wspólnej pracy.


  – Od września na kolejnych zajęciach zajmowaliśmy się różnymi technikami. Pojawił się zatem decoupage na szkle i na tkaninie, filcowanie na sucho, malowaliśmy torby ekologiczne, tworzyliśmy torebki z filcu, albumy i formy przestrzenne. Korzystaliśmy także z gliny samoutwardzalnej, zaplataliśmy papierową wiklinę, a w okresie około świątecznym powstały takie ozdoby jak choinki czy bombki – wylicza prowadząca grupy.


  Zajęcia z Rękodzieła – Sztuki Użytkowej odbywają się w trzech grupach wiekowych. Najmłodsi artyści (od 5 do 7 lat) spotykają się dwa razy w tygodniu i w warsztatach uczestniczą wspólne z jednym z rodziców, który pomaga w najtrudniejszych momentach. Nieco starsi (8-14 lat) podobnie jak zespół dorosłych pracują raz w tygodniu, ale za to przez dwie godziny.


  Instruktorce zależy na tym, aby małe dzieła sztuki faktycznie znalazły później swoje zastosowanie. Prowadzącej nie brakuje pomysłów, stara się, aby zajęcia dawały uczestnikom satysfakcję.


  – Największa radość jest chyba właśnie z tego, że własne dzieła będzie można później zabrać do domu lub podarować bliskim. Muszę przyznać, że sama stworzyłam także nowatorską technikę specjalnie moich grup. Mam na myśli te aniołki z firanek. Wymyśliłam to sobie w taki sposób: najpierw powstały konstrukcje z drutu, a później wykonaliśmy twarze z gliny samoutwardzalnej. Firanki umoczone w roztworze kleju i wody umieściliśmy na drucianym modelu i pozwoliliśmy im wyschnąć. Trochę się obawiałam o ich trwałość, ale trzymają się bardzo dobrze i zbierały chyba najwięcej pochwał wśród oglądających – opowiada Ewelina Żółw.


  Na zajęciach wykonywano także lampiony czy prace z użyciem techniki quilling. To trudne słowo oznacza rodzaj papieroplastyki, który służy do tworzenia ozdób ze zwiniętych pasków papieru. Na uczestników czeka jeszcze wiele ciekawych projektów. Dobra wiadomość jest taka, że do takiej grupy można się jeszcze przyłączyć.
  – Zapraszam osoby w każdym wieku, a szczególnie tych najmłodszych. Z najmniejszą grupą wiekową spotykamy się we wtorki i czwartki od godziny 16 do 17. Grupa od 8 do 14 lat może wybrać bardziej odpowiadający sobie termin: wtorek lub czwartek od 17 do 19. Dorośli spotykają się w czwartki – zachęca prowadząca.


  Warsztaty Rękodzieła - Sztuki Użytkowej odbywają się w kafejce Centrum Kultury. Zapisów można dokonywać bezpośrednio u instruktorki w czasie trwania zajęć lub w sekretariacie MOK.
  Anna Bąbik-Daniło