ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • W protezie na rowerze po raz drugi

  W sierpniu ubiegłego roku Fundacja „Krok do marzeń”, zajmująca się pomocą osobom niepełnosprawnym, zorganizowała wyjątkową wyprawę rowerową. Kamil Misztal, prezes fundacji, pokonał wówczas ponad 1000 kilometrów na rowerze.


  Kamil jest osobą niepełnosprawną – ma protezę nogi. Głównym celem wyprawy było zebranie pieniędzy dla podopiecznego fundacji, Oskara Adamiaka. Wyprawa miała też pokazać, że niepełnosprawność nie wyklucza aktywności fizycznej i przełamać stereotyp, że osoby niepełnosprawne są skazane na siedzenie w domu.


  Akcja okazała się wielkim sukcesem. Udało się zebrać aż 18 tysięcy złotych.


  W tym roku, wspólnie z Fundacją Legii oraz Fundacją Amp Active, Kamil Misztal chce pomóc dwóm kolegom z drużyny Lamparta Warszawa. Pierwszy z nich to Marcinow Kusiński, marzący o specjalnej protezie sportowej, dzięki której będzie mógł nie tylko grać w piłkę, ale także biegać. Drugi to Mateusz Żebrowski, który zbiera na tzw. dynamiczną stopę, umożliwiającą jazdę na rowerze. Koszt wykonania obu skomplikowanych protez przekracza możliwości finansowe sportowców.


  Kamil ruszył w trasę 22 lipca spod Stadionu Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dziennie będzie pokonywał maksymalnie 130 km. Trasa wyprawy przebiega w następujący sposób: Warszawa, Szydłowiec, Jędrzejów, Częstochowa, Kluczbork, Namysłów, Wrocław, Świdnica, Szklarska Poręba, Wałbrzych, Kłodzko, Nysa, Prudnik, Jastrzębie-Zdrój, Zakopane, Nowy Sącz, Krynica-Zdrój, Iwonicz Zdrój, Ustrzyki Dolne, Przemyśl, Łańcut, Biłgoraj, Lublin, Warszawa. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, w sumie pokona dystans 2016 km i zakończy podróż 7 sierpnia.


  – Jestem urodzonym optymistą, dlatego wierzę, że uda mi się przejechać 2016 kilometrów i pomóc Marcinowi oraz Mateuszowi w spełnieniu ich sportowych marzeń – mówi K. Misztal.


  Do realizacji projektu doprowadziła Patrycja Plewka, psycholog i terapeutka, założycielka Fundacji Amp Active, która sama na co dzień porusza się w protezie. Patrycja od początku zapewnia wsparcie psychologiczne dla Kamila i będzie się nim opiekowała także podczas całej wyprawy.


  Fundacja Amp Active powołała do życia klub amp futbolu Lampart Warszawa, w którym grają Kamil, Marcin i Mateusz. Połączyła ich pasja do piłki, która łączy także miliony ludzi na całym świecie. Projekt „W protezie na rowerze”, jego cele i wartości idealnie wpisują się w misję społeczną Legii, szczególnie w roku Stulecia klubu. Dystans 1916 kilometrów symbolicznie oddaje rok utworzenia Klubu, kolejne 100 kilometrów uświetnia jego jubileusz. Również z tej okazji na całej długości trasy Kamilowi towarzyszyć będzie reprezentantka Fundacji Legii – Ulrike Fuhrmann.
  Magdalena Rademacher


  Wyprawę można na bieżąco śledzić na profilu wydarzenia
  „W protezie na rowerze”. Zachęcamy wszystkich do wsparcia akcji. Każda złotówka się liczy:
  mBank S.A.
  Nr konta: 83 1140 1010 0000 5259 0300 1015
  Tytuł przelewu: Darowizna na cele statutowe
  Fundacja Legii, ul. Łazienkowska 3, 00-449 Warszawa