ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Uliczne spektakle

  Jedenasta odsłona Spotkań Teatrów Ulicznych zbliża się wielkimi krokami. Tym razem cała impreza będzie przebiegać pod hasłem „Machina Teatralna”. Nie zabraknie spektakli dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.


  Mieszkańcy Świdnika będą mieli okazję poznać dwie formacje, które zjawią się w naszym mieście po raz pierwszy. Będą to „Walny Teatr” i „A3 Teatr”. Znajome mogą się natomiast wydawać nazwy: „Akt” oraz „Klinika Lalek”. Te zespoły występowały już na naszej ulicznej scenie.


  Tradycyjnie już przedsięwzięcie odbędzie się na Placu Konstytucji Trzeciego Maja i potrwa dwa dni, rozpoczynając się w sobotę 20 sierpnia.


  Jako pierwszy zaprezentuje się „Walny Teatr” z przedstawieniem familijnym „Noe”. Tytułowy bohater jest dyrygentem i staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia... Noe dyryguje, śpiewa i gra. Potop mija, koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem: co dalej? Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.30.


  Natomiast o godzinie 21 na umownej scenie pojawi się „Teatr Akt” z widowiskiem zatytułowanym „Poza czasem”. Będzie to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo (vocal performance) składają się na ekspresyjny pokaz.


  W niedzielę o 18.30 „Teatr A3” zaprasza na spektakl familijny „Punch i Judy”. Popularne brytyjskie widowisko lalkowe złożone jest z sekwencji krótkich scen, obrazujących dynamiczne interakcje między bohaterami. Bohaterowie Punch & Judy nie są stali i niezmienni, przypominają raczej obsadę opery mydlanej lub postaci z podań ludowych. Punch i Judy to polska wersja brytyjskiej opowieści o wiecznie kłócących się małżonkach. Punch jest rozbrykanym wisusem, Judy – wrzaskliwą matroną. Dzięki wartkiej i lekkiej (ale nie bezmyślnej) akcji wciąga w swój absurdalny świat zarówno dzieci jak i dorosłą publiczność.


  O godzinie 21 zobaczymy „Cyrk bez przemocy” w wykonaniu teatru „Klinika Lalek”. Głównymi lalkowymi bohaterami cyrkowego widowiska jest przystojna Żyrafa, zakochana w treserze, śpiewaczka i tancerka, potężny Lew, który ryczeć potrafi i chce pożreć tresera i Słoń, wirtuoz gry na trombonie, który umie stać na trąbie i potrafi latać! Cyrk Nadmarionet, Cyrk bez Przemocy jest jedną z pierwszych tego typu inicjatywą na Świecie! Tylko tutaj nadmarionety animowane przez aktorów-lalkarzy wystąpią na jednej scenie z artystami cyrku, by stworzyć piękne, kolorowe przedstawienie. Spektakl adresowany jest do widzów w każdym wieku.
  Wstęp na Spotkania Teatrów Ulicznych jest bezpłatny.
  Anna Bąbik-Daniło