ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 14 listopada 2019, Imieniny obchodzą: Laura, Emil
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Nie będzie przeprowadzki urzędników?

  Od kilku lat świdniccy urzędnicy planują adaptację dawnego gmachu Gimnazjum nr 2 na urząd miasta. W budżecie zostały zabezpieczone środki na ten cel. Wiele wskazuje jednak, że przeprowadzka nie dojdzie do skutku w najbliższym czasie. Właśnie zakończył się termin składania ofert na przebudowę budynku przy ulicy Wyspiańskiego.  Przedstawiciele ratusza informują jednak, że przedstawione w przetargu propozycje przekraczają kwotę, zapisaną na modernizację gmachu dawnej szkoły.
  Był to już drugi przetarg na tę inwestycję. Za pierwszym razem zgłosiło się osiem firm. Najbliżej wygranej była firma Skanska, która złożyła ofertę opiewającą na 11,4 miliona złotych. Przetarg jednak unieważniono, ponieważ ta suma okazała się zbyt wysoka. Do drugiego przetargu zgłosiło się czterech kandydatów. Także i tym razem przedstawione propozycje nie zadowalają miejskich urzędników.
  – W budżecie na przebudowę zostało zapisane 9 mln zł. Złożone propozycje nie są dla nas satysfakcjonujące cenowo. Musielibyśmy dołożyć do tej inwestycji – mówi Artur Soboń, sekretarz miasta.
  Najprawdopodobniej więc i tym razem przetarg zostanie unieważniony. Jeśli tak się stanie, inwestycja zostanie odłożona na kolejne lata. To oznacza również rezygnację z dofinansowania przyznanego na termomodernizację. Przypomnijmy, władze miasta podpisały umowę z Narodowym Funduszem Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie termomodernizacji dawnego gmachu gimnazjum.
  Fundusz miał przeznaczyć na ten cel ponad 2,5 miliona złotych, z czego około 830 tysięcy złotych to dotacja, której miasto nie będzie musiało zwracać, a 1,6 miliona złotych to niskooprocentowana pożyczka. Ta kwota nie została jeszcze przekazana świdnickim urzędnikom, więc w razie rezygnacji nie będzie trzeba niczego oddawać. Przedstawiciele ratusza liczą również, że w przyszłości będą mogli uzyskać od Funduszu wyższą sumę pieniędzy na termomodernizację budynku przy ulicy Wyspiańskiego.
  Kwota 9 milionów złotych, zapisana w budżecie na przebudowę gmachu, zostanie przeznaczona na inny cel. Jak informuje sekretarz miasta, najprawdopodobniej będą to inwestycje drogowe.
  Budynek przy ulicy Wyspiańskiego nie będzie jednak stał pusty. Wszyscy, którzy mają w nim swoje biura, są zainteresowani przedłużeniem umów.
  Odstąpienie od realizacji tej wielomilionowej inwestycji jest także ważnym posunięciem strategicznym władz miasta. Należy bowiem zauważyć, że prace przy adaptacji gmachu przypadłyby na rok wyborczy.

  Katarzyna Gileta-Klępka