ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 14 listopada 2019, Imieniny obchodzą: Laura, Emil
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Młodzieżowa Rada rządzi w Świdniku

  W czwartek 26 września odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Zanim jednak uczniowie ruszyli do urn, we wszystkich szkołach ponadpodstawowych toczyły się prawdziwe kampanie wyborcze. Były plakaty, ulotki i prezentacje programów.
  Każdy z kandydatów, musiał przedstawić podpisy poparcia od 10 do 25 osób w zależności od wielkości szkoły. Chętnych jednak nie brakowało. Również frekwencja w czasie głosowania okazała się bardzo wysoka. W sumie wybrano 20 młodych radnych z sześciu szkół. Ilość mandatów przypadających na daną placówkę, była uzależniona od ilości uczniów. Niedługo młodzi samorządowcy zostaną zaprzysiężeni. Pierwsza sesja drugiej kadencji została zaplanowana na połowę października.
  Wielu młodych radnych już wcześniej udzielało się społecznie. Poza tym, ośmioro z nich ma już za sobą samorządowe doświadczenia, ponieważ sprawowali mandaty radnych w poprzedniej kadencji.
  Praca w samorządzie to doskonała lekcja obywatelskiej postawy. Młodzież w praktyce uczy się na czym polega praca radnego, jak przygotowuje się uchwały i co robi się w komisjach. Uczniowie poznają więc mechanizmy funkcjonowania samorządu. Również przedstawiciele władz miasta cenią inicjatywy podejmowane przez młodzież. Część z pomysłów młodych radnych udało się zrealizować np. współpracę z Miejskim Ośrodkiem Kultury i organizację muzycznych czwartków.
  Pomysł powołania Młodzieżowej Rady Miasta zrodził się w ubiegłym roku podczas podsumowania projektu „Świdnik Młodych”, realizowanego przez Fundację 1000 Łabędzi.


  Młodzieżowa Rada Miasta II kadencji
  Gimnazjum nr 1: Anna Hawryluk, Weronika Pigiel, Wojciech Radek, Bartosz Sterniczuk
  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1: Andżelika Małyska, Paweł Małek, Michał Urban
  Gimnazjum nr 3: Gabriela Wierzbicka, Konrad Wilkołek, Izabela Woś, Wiktoria Wilk
  I Liceum Ogólnokształcące: Mateusz Paruszkiewicz, Marek Wawrzyszko, Mateusz Romak,
  Zespół Szkół nr 1: Kamil Lis, Justyna Burszczan, Anita Woźniak
  Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej: Karolina Czuba, Szymon Jagiełło, Luiza Pastusiak

  Katarzyna Gileta-Klępka