ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Recenzja cyklu Barbary Rosiek: Czy da się żyć w szponach nałogu?

  Barbara Rosiek –  pisarka, psycholog kliniczny, szerszemu gronu czytelników dała się poznać jako autorka biograficznej książki pt. „Narkomanka”. Potem wydała jeszcze wiele pozycji jak np. „Kokaina”, Alkohol, prochy i ja” czy „Byłam schizofreniczką”. Jej ostatni cykl powieściowy, w którego skład wchodzą „Ćpunka”, „Skazana” i „Anka Pióro”  porusza jednak najgłębsze struny człowieczeństwa.


  Anka jest bardzo młodą osobą, nastolatką, której najbardziej na świecie brakuje ciepłego domu z obecną i dostępną matką. Przerażająca samotność prowadzi dziewczynę do kontaktu z dilerem. To on wciąga ją w nałóg narkotykowy, uzależnia od siebie fizycznie i emocjonalnie. Dostarcza też narkotyków, pozornie wypełniając pustkę braku miłości i prawdziwego domu.

   


  Obraz zagubionej dziewczyny spędzającej czas w swoim pokoju i czekającej na dostarczenie kolejnych dawek jest bardzo przygnębiający, ale budzi też wiele refleksji. Anka często woła w myślach matkę, prosi o ratunek, który ze strony rodziców nie nadchodzi.


  W drugiej części cyklu ”Skazanej”, bohaterka książki doświadcza już skutków zaawansowanego nałogu, jest wyniszczona i bardzo chora, zarażona wirusami i wciąż samotna, wciąż niemo błagająca obojętną matkę o pomoc.


  W trzeciej części, autorka pochyla się nad nieszczęśliwym, wypalonym  życiem Anki. Czy da się jeszcze żyć w szponach nałogu? czy można mieć nadzieję na dobre chwile, czy lepiej unicestwić wszystko i odejść z tego świata? Na te i inne pytania odpowiadają te poruszające książki. Jednak najważniejszą z podniesionych w nich kwestii jest ta o braku prawdziwego domu, miłości i wsparcia ze strony rodziny. Barbara Rosiek zdaje się mówić: „Przytulajcie własne dzieci”.
  Przypominamy, że wszystkie rekomendowane przez nas książki są dostępne w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku.
  ES