ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 7 kwietnia 2020, Imieniny obchodzą: Donata, Herman
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Świdnickie Dni Montessori

  W dniach 20-21 września miało miejsce wielkie święto edukacyjne. Z okazji 10 lat stosowania metody Montessori w Świdniku odbył się piknik i liczne imprezy towarzyszące. Obchody miały rozpocząć się na placu Konstytucji 3 Maja. Pogoda pokrzyżowała jednak plany organizatorów i zaplanowany piknik edukacyjny odbył się w Centrum Kultury. Obchody rozpoczęły się już w piątek dniem otwartym w placówkach, które prowadzą zajęcia metodą Montessori. Gości przyjęły Przedszkola nr 3, nr 4, nr 5 oraz Szkoła Podstawowa nr 7.
  W sobotę z pedagogiką montessoriańską można było zapoznać się między innymi podczas wykładu dr Beaty Głodzik z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Potem kilka refleksji przedstawili rodzice, nauczyciele i uczniowie. Organizatorzy przygotowali także wystawę fotograficzną „Metoda Marii Montessori w placówkach świdnickich” oraz ekspozycję pomocy rozwojowych w przedszkolach i szkołach.
  Pedagogika Montessori budzi kontrowersje. Na ogół negatywnie o niej wypowiadają się ci, którzy jej nie znają. Na pewno metoda wymaga dużego zaangażowania ze strony nauczyciela, który tak naprawdę jest ciągle na kolanach, przy dziecku. Zniża się do jego poziomu, pracuje z nim, w większości indywidualnie. W czasie zajęć tą metodą dzieci same wybierają, czego chcą się nauczyć i z jakich pomocy będą korzystać.
  – Różnice między metodą tradycyjną a metodą Montessori widać od razu po wejściu do sali. Przestrzeń jest podzielona na kąciki tematyczne, między innymi językowy, matematyczny, kosmiczny. Dzieci pracują tam w ciszy, same lub z nauczycielem. Grupy są zróżnicowane wiekowo. Muszą czekać na swoją kolej, aż pomoc, z którą chca pracować, będzie dostępna. Uczą się dyscypliny i cierpliwości – wymienia Magda, której dziecko uczęszcza do grupy Montessori w Przedszkolu Integracyjnym nr 5.

  Magdalena Rademacher