ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 14 listopada 2019, Imieniny obchodzą: Laura, Emil
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Tylko w foteliku

  Co roku na Lubelszczyźnie sypią się mandaty za przewożenie dzieci w samochodzie bez fotelika. Rodzice najczęściej tłumaczą, że zapomnieli zabrać fotelik z domu, albo że musieli przejechać tylko krótki odcinek. Dorośli nie biorą pod uwagę, że do wypadku może dojść dosłownie w każdej chwili, a niezapięte prawidłowo dziecko jest narażone na groźne konsekwencje. Refleksja przychodzi dopiero, kiedy dziecko ginie.
  Najwięcej dzieci przewożonych prawidłowo jest w grupie wiekowej do 1 roku życia – 80%. Wśród dzieci do lat 4 już tylko 75% dzieci przewożonych jest prawidłowo. W przypadku dzieci starszych do 12 roku życia tylko 50% podróżuje zgodnie z przepisami. Te przerażające dane pokazują, że rodzice świadomie narażają dzieci na niebezpieczeństwo podczas podróży samochodem.
  Przepisy są jednoznaczne. Dziecko do 12 roku życia i 150 cm wzrostu może podróżować w aucie tylko dodatkowo zabezpieczone. Młodsze musi jechać w foteliku dobranym odpowiednio do jego wagi, a starsze na specjalnym siedzisku. W obu przypadkach musi być zapięte zgodnie z instrukcją montażu urządzenia. W przypadku dzieci powyżej 150 cm wzrostu rozsądnie jest przestać używać siedziska dopiero wtedy, gdy pas bezpeczeństwa nie przechodzi po szyi.
  Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przewożenie dziecka na kolanach osoby dorosłej. W przypadku jazdy bez pasów przy uderzeniu czy gwałtownym hamowaniu masa dziecka wzrasta i często maluch zostaje wyrzucony przez szybę. Najczęściej kończy się to śmiercią. Niedopuszczalne jest przewożenie dziecka w nosidełku na przednim siedzeniu samochodu, tyłem do kierunku jazdy, jeśli została w nim zamontowana poduszka powietrzna. Na przednim siedzeniu auta dziecko do 12 lat może być przewożone wyłącznie w specjalnym foteliku ochronnym. Na tylnych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, niższe niż 150 cm, również przewozi się w foteliku, na siedzisku lub podwyższeniu odpowiadającym wadze i wzrostowi małego pasażera. Stosowanie tych zasad nie dotyczy przewozu dziecka taksówkami.
  Za przewożenie dziecka bez fotelika grozi mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Od osób dorosłych zależy bezpieczeństwo dzieci. Musimy zatem zrobić wszystko, aby zapewnić im to bezpieczeństwo. Od najmłodszego wieku wpajajmy zasady podróżowania samochodem, spróbujmy wychować mądrych i odpowiedzialnych przyszłych uczestników ruchu drogowego.

  Magdalena Rademacher