ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 14 listopada 2019, Imieniny obchodzą: Laura, Emil
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Kuba już w Houston, zbieramy nadal

  W poprzednim wydaniu zachęcaliśmy do wpłat i zbierania plastikowych korków na rzecz chorego na ostrą białaczkę szpikową 19-letniego Jakuba Górzyńskiego. Dzięki pomocy wielu ludzi dobrej woli Kuba wyleciał do Houston, aby rozpocząć leczenie w klinice The University of Texas MD Anderson Center. Niestety to tylko pierwszy krok do sukcesu, a po drodze pojawiają się kolejne utrudnienia.
  Chłopak wyleciał do Houston w niedzielę, 22 września o 6.50. Długa i męcząca podróż przysporzyła kolejnych problemów. W czasie drogi Kuba nabawił się zapalenia płuc, które trzeba było wyleczyć, aby rozpocząć właściwą kurację. Z każdym dniem koszty pobytu w klinice rosną, jedna doba kosztuje aż 2000 $, do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze między innymi liczne leki i podawanie krwi.
  Począwszy od czwartku 26 września, przez cztery dni odbywały się liczne zbiórki na rzecz nastolatka. Jedną z nich zorganizowało II Liceum Ogólnokształcące w czasie Dni Świdnika. Do wspierania kwesty zachęcił w czasie swojego koncertu również Kamil Bednarek, który zadedykował choremu Kubie jedną ze swoich piosenek. W czasie tych czterech dni na wielu akcjach udało się zebrać łącznie ponad 32 tysiące złotych.
  W poniedziałek, 30 września Jakub doczekał się zabiegu, podczas którego przez nos wprowadzono rurkę do płuc, aby lekarze mogli zbadać ich stan. Cały zabieg odbywał się pod narkozą.   
  Badania potwierdziły mutację w genie i tym samym możliwość wyleczenia.
  W piątek 4 października nastolatek trafił na oddział intensywnej terapii po kolejnych komplikacjach.
  Wciąż organizowane są liczne akcje, mające na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie Kuby. Ponadto trwa akcja zbierania plastikowych nakrętek, które w Świdniku można oddawać między innymi w sklepie „Procencik”. Pieniądze zbierane są także w serwisie internetowym pod adresem siepomaga.pl/kuba – tu, w momencie zamykania tego wydania gazety, widniała kwota przekraczająca 129 850 złotych, natomiast pod adresem siepomaga.pl/pieklo (już 33 080 złotych) zbierane są pieniądze dla Kuby i dla pięcioletniego Filipa, a każda wpłata podwajana jest przez sponsora akcji.
  W dalszym ciągu będziemy śledzić losy Kuby i zachęcamy do niesienia pomocy. Pod adresem internetowym facebook.pl/pomocDlaKuby można na bieżąco czytać relacje z przebiegu leczenia i przeprowadzanych akcji.

  Anna Daniło