ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 28 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Walery, Radomir
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Nikt nie zostanie bez dachu nad głową

  12 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe świdnickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, podczas którego przedstawiono sprawozdanie z działalności w minionym roku. Spotkanie uświetnił występ chóru Arion pod kierownictwem Magdaleny Celińskiej.


  Towarzystwo prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn, kuchnię oraz punkt interwencji kryzysowej dla osób pod wpływem alkoholu. Kuchnia wydaje codziennie ok. 250 gorących posiłków, natomiast w schronisku przebywa obecnie prawie pięćdziesięciu mężczyzn. Mimo że warunki lokalowe są trudne, ponieważ brakuje już miejsc, Stanisław Kubiniec, prezes świdnickiego koła, podkreśla, że nikt nie zostanie bez dachu nad głową.


  Na tym jednak dzia łalność Towarzystwa się nie kończy. Świdnickie koło organizowało przez kilka lat „akcję kartonową”. Akcja polegała na tym, że w poszczególnych miejscach Świdnika rozstawiane są kartonowe pudła z grafiką przedstawiającą bezdomną osobę. Ten happening miał na celu zwrócenie uwagi na wciąż narastający problem bezdomności.


  Ponadto, Towarzystwo w ramach umowy z Bankiem Żywności w Lublinie, wydaje co roku ponad tysiąc paczek żywnościowych dla najuboższych rodzin z naszego miasta. Wiosną i latem zarząd Koła organizuje pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, w których uczestniczy wielu mieszkańców miasta.


  Co roku, w czasie wakacji Towarzystwo we współpracy z Akcją Katolicką z parafii NMP Matki Kościoła organizowało także zajęcia świetlicowe dla dzieci. Zarząd Towarzystwa apeluje do świdniczan o wsparcie swoich działań.


  – Dofinansowanie z Urzędu Miasta pokrywa jedynie jedną trzecią naszych wydatków. Resztę musimy wypracować sami. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą o przekazywanie na nas jednego procentu podatku. Mile widziane są także dary rzeczowe i trwałe produkty spożywcze takie jak cukier, kawa, herbata, makarony, kasze, ryż, konserwy, a także ziemniaki i inne warzywa. Dziękujemy za wszelkie wsparcie. Chciałbym też serdecznie podziękować chórowi Arion za wspaniałą oprawę naszych działań – podkreśla Stanisław Kubiniec. Katarzyna Gileta