ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 28 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Walery, Radomir
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Świdniccy lotnicy na ekranie

  Wiele nakręcono już filmów o Świdniku, a także o lotnictwie, za to niewiele powiedziano jeszcze o naszych, miejskich tradycjach związanych z awiacją. Zmienić ma to nagranie, nad którym pracuje Paulina Niezbecka i Jakub Boćkowski.


  Nie będzie to jeden film, ale cały cykl poświęcony świdnickim tradycjom lotniczym, rozpoczynający się w 1938 roku. Wtedy właśnie ruszyła sławna, choć nieco zapomniana Szkoła Pilotów L.O.P.P.


  Seria filmów powstaje z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury. Za scenariusz, zdjęcia i montaż będą odpowiadać Paulina Niezbecka i Jakub Boczkowski, którzy nakręcili między innymi dokument „Fenomen Spacerów”, nominowany do festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

   


  – To wyjątkowy rok, bogaty w jubileusze. Obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego, 80-lecie uruchomienia Szkoły Pilotów L.O.P.P. Na ten rok przypada również setna rocznica urodzin gen. bryg. pil. Tadeusza Góry oraz 80-lecie jego rekordowego przelotu z Bezmiechowej do Solecznik Małych. Bardzo ważne jest wykorzystanie tych okazji, by zmierzyć się z lotniczą historią Świdnika i opowiedzieć o niej młodszym pokoleniom. Będzie to pierwszy obraz, poza animacją o Tadeuszu Górze i cyklem „Niezapomniane historie”, w którym szerzej przybliżymy nasze tradycje – wyjaśnia Adam Żurek, dyrektor MOK.


  Bohaterami filmów mają być osoby związane ze świdnickim lotnictwem. Pierwsze ujęcia zostały już nakręcone w Strefie Historii, znajdującej się w Galerii Venus.


  – Pokażemy przeszłość i teraźniejszość. Kolejne odcinki będą poświęcone, między innymi Szkole Pilotów oraz lotniczym rodom Kasperków i Zachów. Przybliżymy też historię Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, opowiemy o słynnej „Jedynce”, przypomnimy co w niej produkowano oraz uchylimy rąbka tajemnicy technologii śmigłowca AW. Nie zabraknie też smaczków, jak na przykład historii pana Czesława Dyzmy, pilota Mi-2, który pojawił się w jednym z filmów o słynnym Bondzie. Dla mnie i dla Kuby to przyjemność i zaszczyt móc współpracować z lotnikami – mówi Paulina Niezbecka.


  Choć autorzy filmu nie zdradzają ostatecznej daty powstania serii, wiemy już, że praca na planie zakończy się w kwietniu tego roku. PM