ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 20 lutego 2020, Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Spokojnie, to tylko ćwiczenia!

  12 i 13 października mieszkańcy Świdnika będą mogli zobaczyć ćwiczenia Legii Akademickiej KUL i Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
  Uczestnicy wydarzenia ubrani będą w mundury polowe, hełmy i kamizelki oporządzeniowe, a wyposażeni między innymi w atrapy broni długiej.
  Pod hasłem „Kompania w Działaniach Opóźniających” kryją się ćwiczenia zgrywające na szczeblu drużyny, plutonu i kompanii podczas prowadzenia działań opóźniających, w których weźmie udział ponad 300 osób, należących do Legii Akademickiej KUL lub Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
  – Przeprowadzony będzie alarm bojowy i wyjście w rejon ześrodkowania. Tam zostanie postawiony rozkaz bojowy do opóźniania. Część główna ćwiczenia to przechodzenie kompanii na kolejne linie opóźniania metodą przemienną w terenie zabudowanym – informują organizatorzy.
  Szkolenie sobotnie dotyczyć będzie zgrywania plutonu, a odbędzie się na terenie Parku Przemysłowego w Świdniku. W niedzielę natomiast mundurowi pojawią się na osiedlu Adampol oraz w lesie Rejkowizna, aby ćwiczyć działanie kompanii na kolejnych liniach opóźniania.
  – Cała strefa będzie pilnowana przez służby porządkowe, które w każdej chwili mogą przerwać ćwiczenie, jeśli ktoś z mieszkańców będzie chciał się wydostać lub dostać w strefę osiedla – tłumaczy szef sztabu LA sierż. Damian Duda.
  Członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” w czasie tygodnia poprzedzającego szkolenie rozdawali w Świdniku ulotki informacyjne dotyczące całego przedsięwzięcia. Dzięki temu większość mieszkańców naszego miasta wie już o akcji, która rozpocznie się jutro. Na rozpowszechnianych materiałach znajdował się również opis środków bezpieczeństwa i ewentualnych utrudnień.
  – W ćwiczeniach będzie użyta ślepa amunicja i takie środki, które nie będą w żaden sposób ingerować w życie mieszkańców. Uwagę może przyciągnąć jedynie huk, ponieważ będziemy korzystać z petard hukowych i dymów. W związku z tym apelujemy do mieszkańców osiedla Adampola, aby na niedzielę nie pozostawiali swoich samochodów przy drogach, tylko pochowali je na tereny posesji – dodaje Damian Duda.
  Również zwierzęta na tym terenie powinny znaleźć się w bezpiecznych miejscach, aby nie biegały samowolnie po ulicach.
  Akcję szkoleniową będzie można oglądać z bezpiecznej odległości. Dla szczególnie zainteresowanych zdradzamy, że bliżej będzie można podejść w sobotę niż w niedzielę. Wiąże się to z możliwościami jakie dają tereny, na których przeprowadzane będą szkolenia. Park Technologiczny umożliwi oglądanie z mniejszej odległości niż osiedle Adampol, gdzie „podglądać” będzie można wyłącznie ze strefy nieobjętej ćwiczeniem.
  – W niedzielę między godziną 12 a 13 zapraszamy mieszkańców przed budynek dawnego gimnazjum nr 2, gdzie zorganizujemy pokaz sprzętu wojskowego i będzie można zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka – zachęca Damian Duda.
  Uroczyste zakończenie szkolenia rozpocznie się natomiast o godzinie 11.30 i to także moment, na który zapraszani są mieszkańcy naszego miasta.

  Anna Daniło