ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 28 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Walery, Radomir
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Niezwykły album niezwykłych kobiet

  „... Wszystkich mieszkańców Świdnika oraz jego sympatyków zapraszamy na spacer po Świdniku. Będzie to niezwykły spacer w niezwykłe miejsca z lat 50. i 60. XX wieku. Przewodnikami będą świdniczanie, bo któż lepiej zna swoje miasto?

   

  Oni zbudowali to miejsce i stworzyli jego historię. Obraz miasta szybko zmienia się, wiele zdarzeń odchodzi w zapomnienie. Coraz trudniej odszukać ślady dawnej historii. Sięgamy więc do pamięci, żyjących świadków przeszłości i do dokumentów. Nie jest to zwykły album, gdyż stworzyli go sami mieszkańcy Świdnika... To oni udostępnili nam swoje prywatne zdjęcia, to oni przekazali swoje wspomnienia, umieszczając je w różnych publikacjach. My zebrałyśmy wszystko w jednym miejscu, połączyłyśmy zdjęcia ze wspomnieniami i udostępniamy je Państwu.


  Zdjęcia i wspomnienia przedstawiają zwyczajne życie zwyczajnych ludzi, Miasto zostało zbudowane przez pokolenie naszych rodziców, to oni je budowali i to im zawdzięczamy swą wiedzę o naszym mieście. Im zatem dedykujemy ten album, aby mogli wspominać swe młodzieńcze lata, a ich dzieci i wnuki poznać początki swojego miasta...”

   


  Takim wstępem, autorki Elżbieta Denis i Joanna Swacha-Broda poprzedziły przygotowany przez siebie album „Mojemu Miastu. Początki Świdnika w fotografii”. Album to niezwykły, niemający odpowiednika w historii publikacji o naszym mieście. Historii powstania albumu jest równie niezwykła.


  – Autorką pomysłu przygotowania i wydania albumu jest Ela Denis, która od dawna z mężem Gustawem zbierała stare fotografie naszego miasta. Wraz z rozrastającymi się zbiorami coraz częściej pojawiała się myśl, że szkoda by tak wartościowe zdjęcia, dokumentujące życie codzienne mieszkańców Świdnika zalegały w szufladzie. W 2012 roku powstał pomysł zorganizowania wystawy „Czy znasz swoje miasto?” w bibliotece publicznej w Świdniku. Jeszcze w trakcie jej przygotowywania czytelnicy przynosili zdjęcia z domowych archiwów. Stała się ona niejako zaczątkiem następnej prezentacji zdjęć Świdnika zatytułowanej „Świdnik wczoraj i dziś”, a zorganizowanej z okazji 60 lecia Świdnika, na której umieściłyśmy stare fotografie z lat 50 i 60, a obok nich fotografie współczesne tych samych miejsc – mówi Joanna Swacha-Broda.
  Po drugiej wystawie czytelnicy coraz częściej sugerowali, że warto byłoby zebrać stare zdjęcia i wydać je w postaci książki. Tak zaczęły się prace nad albumem, które trwały prawie trzy lata.


  – Ponieważ czytelnicy byli najbardziej zainteresowani zdjęciami z początków naszego miasta, założyłyśmy, że w albumie pokażemy najstarsze zdjęcia do początku lat 70-tych. Tym sposobem do albumu trafiły 252 fotografie – tłumaczy Elżbieta Denis.


  Jak podkreślają autorki, przy opracowaniu materiału do książki dużym problemem była jakość zdjęć. Część z nich była bardzo nieczytelna, nawet po obróbce nie udało się uzyskać powiększenia dobrej jakości. Pomimo trudności technicznych zdjęcia te znalazły się w albumie, ponieważ ich istotna wartość informacyjna nie mogła być pominięta.


  – Przykładem tu może być zdjęcie autorstwa Lucjana Szymanka obrazujące na pierwszym planie młodzież z modelami szybowców. Dużym odkryciem dla nas był widoczny w tle tzw. łuk triumfalny, który stanął przed kinem Przodownik w 1952 roku. Zdjęcia postanowiłyśmy opatrzyć komentarzem w postaci cytatów opisujących prezentowane miejsca zaczerpniętych głównie z Głosu Świdnika, biuletynów, publikacji okolicznościowych czy monografii Świdnika. Mamy nadzieję, że książka skupi uwagę trzech pokoleń Świdniczan. Naszego pokolenia, naszych rodziców i naszych dzieci – opowiada Joanna Swacha-Broda


  – Ta formuła zdjęć podpisanych cytatami w niesamowicie sugestywny sposób przypomina czytelnikowi klimat czasu początku miasta, czasu kolejnych dziesięcioleci jego budowania. Dla młodszych czytelników album jest sposobem na zrozumienie przeszłości, która była codziennością życia ich rodziców – dodaje Elżbieta Denis.
  Synteza słowa i obrazu w niezwykle prosty sposób pokazuje miejsca, które dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej niż 50 czy 40 lat temu. Co więcej, czytelnik może zobaczyć na zdjęciach miejsca, których już nie ma w świdnickim krajobrazie.


  Autorki opatrzyły album kalendarium, czyli najkrótszą historią Świdnika. W kalendarium przeczytamy o datach i wydarzeniach tych wielkich w historii miasta, jak i tych mniej spektakularnych, ale ważnych w życiu świdniczan w tamtych czasach.


  Na podkreślenie zasługuje fakt, ogromnej pracy, jaką włożyły autorki albumu. Nie znajdziemy tu ma przypadkowości. Starannie wybrane i ułożone fotografie, dokładnie dobrane teksty odnoszące się do zdjęć. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów świdniczan, dotyczyły więc sytuacji, zdarzeń, miejsc często bardzo osobistych. To dodaje dodatkowego kolorytu emocjonalnego, gdy patrzymy na zatrzymane w kadrze obrazy.


  Ogromnym atutem albumu jest również sposób jego wydania. Twarda oprawa, bardzo dobrej jakości papier sprawiają, że także pod względem edytorskim album dorównuje swojemu wysokiemu poziomowi merytorycznemu.


  Gorąco zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z tym wydawnictwem, do umieszczenia go w swoich rodzinnych zbiorach.  Album dostępny jest księgarni „Libro”, w czytelni biblioteki głównej przy ulicy Niepodległości 13 lub w filii nr 2 biblioteki „pod helikopterem”. W sprawach dotyczących albumu, starych zdjęć, prywatnych zbiorów możliwy jest kontakt z autorkami także pod nr telefonu: 81 751 28 04.  Andrzej Wiśnioch