ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Sukcesy „Pasjonatów”

  „Pasjonaci”, czyli aktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Świdniku, mogą się pochwalić swoim pierwszym ogólnopolskim sukcesem. Ich autorski spektakl „Historia pewnej miłości” zostanie wystawiony na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.


  ŚDS w Świdniku działa w Świdniku przy ul. Kościuszki 8 i na co dzień zajmuje się 24 podopiecznymi z niepełnosprawnością intelektualną. Część z nich bierze udział w próbach do przedstawień, od występów kabaretowych do „poważnych” spektakli. Jednym z takich występów były organizowane w lubelskim Centrum Kultury eliminacje do ogólnopolskiego festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie „Albertiana 2018”. Organizuje go co roku fundacja Anny Dymnej – Mimo wszystko.
  Według jury, to właśnie podopieczni świdnickiego ŚDS-u okazali się najlepsi podczas organizowanych w lutym regionalnych eliminacjach, za co otrzymali zaproszenie na występy już na większej scenie w Krakowie.

   


  Dzięki zwycięstwu w przeglądzie, na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego „Pasjonaci” będą reprezentowali województwo lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Podczas gali finałowej, która odbędzie się 19 marca, grupa przedstawi swój spektakl zwycięski spektakl „Historia pewnej miłości”.


  -To przedstawienie, które ćwiczymy z podopiecznymi od września poprzedniego roku. Składa się ono z trzech piosenek. Gra w nim pięcioro naszych podopiecznych, których przygotowywała pracująca u nas pedagog i instruktor pani Renata Elmerych – wyjaśnia Żaneta Adamek, kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Świdniku.

   


  Dzięki wygranej w regionalnych eliminacjach „Pasjonaci” otrzymają też w Krakowie nagrody od organizatorki przeglądu, Anny Dymnej. Tegoroczne zwycięstwo to jak do tej pory największy sukces podopiecznych ŚDS-u.


  - W Albertianie braliśmy udział trzykrotnie. Oprócz tego, nasi podopieczni występowali w Kodniu czy Dorohusku na przeglądach twórczości niepełnosprawnych. Na te występy pani Renata przygotowuje grupę nieco inaczej. Tam repertuar musi być luźniejszy, na przykład kabaretowy. Wystawialiśmy już przedstawienie Chłop z Mazur, czy Rock and Roll – mówi kierowniczka ośrodka.


  Niebawem, „Pasjonaci” będą mieli okazję, by „Historię pewnej miłości” pokazać też zagranicznej widowni.


  - Współpracujemy z Michałem Stanowskim z Fundacji Nieprzetarty Szlak, która organizuje międzynarodowe festiwale na Ukrainie i Białorusi. Dostaliśmy nominację i jedziemy z przedstawieniem do Brześcia na cztery dni. Przegląd odbędzie się w maju – dodaje Żaneta Adamek.


  Podopiecznymi ŚDS-u, czyli tzw. dziennego ośrodka wsparcia, zajmuje się obecnie 4 pedagogów terapeutów oraz psycholog. Nagrodzony spektakl „Pasjonatów” można obejrzeć m.in. na facebookowej stronie placówki – Środowiskowy Dom Samopomocy Psoni Koło w Świdniku.  PAK