ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

piątek 21 lutego 2020, Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Kolejne zmiany w wychowawczym

  1 października zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu wychowawczego. Teraz   jeden z 36 miesięcy urlopu obowiązkowo będzie musiał wykorzystać drugi rodzic. Jeśli tak się nie stanie, urlop będzie krótszy właśnie o ten niewykorzystany miesiąc.
  Przypomnijmy, urlop wychowawczy przysługuje jedynie tym rodzicom, którzy byli zatrudnieni co najmniej przez sześć ostatnich miesięcy. Urlop ten, w przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jest bezpłatny. Przebywający na nim rodzic podlega jedynie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Składki te finansuje ZUS.
  Urlop trwa 3 lata. Dotychczas należało go wykorzystać do czasu, aż dziecko ukończy 4 lata. Od 1 października okres ten zostanie wydłużony do czasu aż dziecko ukończy 5 lat. Nowe regulacje stanowią, że jeśli jeden z rodziców korzysta z większej części urlopu, to drugi musi obowiązkowo wykorzystać jeden miesiąc urlopu wyłącznie dla siebie. Nie wolno z niego zrezygnować na korzyść drugiego rodzica, ponieważ będzie to równoznaczne ze skróceniem całkowitego czasu urlopu do maksymalnie 35 miesięcy. Zmianie ulega także ilość części, na które urlop taki można podzielić. Dotychczas były to 4 części. Teraz urlop będzie można podzielić na 5 części.
  Niestety, liczba osób korzystających z urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze stale spada. – Nie zdecydowaliśmy się z mężem na urlop wychowawczy. Wróciłam do pracy od razu po upływie urlopu macierzyńskiego. Baliśmy się konsekwencji, jakie ta decyzja mogłaby mieć dla naszej przyszłości w obecnym miejscu pracy. Pracodawcy nie patrzą przychylnie na takich pracowników – tłumaczy Agnieszka, mama dwuletniego Szymona.

  Magdalena Rademacher