ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 20 lipca 2019, Imieniny obchodzą: Czesław, Hieronim
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Racławicka ruszyła, Kusocińskiego czeka

  Już za kilka dni może zacząć się długo wyczekiwany przez mieszkańców remont ul. Kusocińskiego. Urząd miasta w Świdniku podpisał umowę z wykonawcą inwestycji – Komunalnym Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Lublina. 

   

  Całkowity koszt budowy zaniedbanej drogi wyniesie 24 miliony złotych. To czyni ją jedną z największych inwestycji drogowych ostatnich kilku, a nawet kilkunastu lat w naszym mieście. Początkowo, zadanie wyremontowania jej chciał wziąć na siebie samorząd województwa. Koszty inwestycji przerosły jednak możliwości marszałka. Na drogi remont nie stać też powiatu świdnickiego, do którego należy droga. W końcu ul. Kusocińskiego doczeka się nowej nawierzchni dzięki pieniądzom z dotacji unijnej i budżetu miasta w Świdnik. 

   

   

  - Ulica od lat czekała na budowę, a jej mieszkańcy byli zmuszeni do poruszania się po nierównych płytach z betonu. Powiatu świdnickiego nie było stać na jej wykonanie więc postanowiliśmy sfinansować inwestycję. Całkowity koszt budowy pochłonie ponad 24 mln zł, z czego 17 milionów złotych to pieniądze z funduszy unijnych. Inwestycja znacznie poprawi komfort lokalnych mieszkańców i usprawni połączenie Świdnika z drogą S 17 – zapowiada burmistrz Waldemar Jakson.

   

  Ulica będzie stanowiła połączenie wschodniej części Świdnika z krajową „siedemnastką”. W szczegółach dokumentacji technicznej przygotowanej dla inwestycji czytamy, że Kusocińskiego będzie mierzyła około dwóch kilometrów. Drogowcy wybudują jezdnię szeroką na 7 metrów. Drogę przetnie łącznie 12 skrzyżowań, w tym jedno rondo u zbiegu al. NSZZ Solidarność, po stronie Świdnika i ul. Modrzewskiego na terenie gminy Mełgiew. Na „trasie” zostanie ulokowanych sześć przystanków autobusowych. Ulica Kusocińskiego w nowej odsłonie ma zostać oddana w październiku 2020 roku. 

   

  Aktualnie rozpoczął się już za to remont ul. Racławickiej, na odcinku od ronda „z helikopterem” aż po samo skrzyżowanie z ul. Kosynierów. Ma on potrwać do października. Łącznie zostanie przebudowanych siedem skrzyżowań, w tym to największe, czyli rondo przy skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego. 

   

  Przez jedną z najważniejszych świdnickich ulic będziemy jechali nieco dłużej niż przed remontem. Przy przejściu dla pieszych obok Szkoły Podstawowej nr 5 powstanie bowiem sygnalizacja świetlna. Jak informują pracownicy starostwa powiatowego, chodzi o bezpieczeństwo dzieci docierających na lekcje. Zmieni się też sam wjazd do szkoły nieopodal wieżowców, który znajdzie się w innym miejscu. Powiat zaplanował też montaż dodatkowego oświetlenia przejść. Koszt całej inwestycji wyniesie 7,1 mln złotych. PAK