ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Trwa walka o fotel burmistrza

  Są dwaj pierwsi chętni na stanowisko burmistrza Świdnika. To kandydaci dobrze znani mieszkańcom – Waldemar Jakson, włodarz miasta od 20 lat, a także Waldemar Białowąs, wicestarosta powiatu. W grze o najważniejszy „stołek” w mieście niebawem może pojawić się jeszcze jeden gracz. Swojego kandydata chce bowiem wystawić koalicja Świdnik Wspólna Sprawa – .Nowoczesna– PSL. 

   

   

  Jako pierwszy swoją kandydaturę ogłosił burmistrz Waldemar Jakson. 

  – Spotkaliśmy się na ul. Kusocińskiego, gdzie rozpoczęliśmy największą inwestycję drogową mijającej kadencji. Realizujemy to przedsięwzięcie, by połączyć Świdnik z drogą S17, co znacznie odciąży ruch w całym mieście, chcemy także poprawić jakość życia właścicieli pobliskich nieruchomości. Realizujemy to również dlatego, że obiecałem to naszym mieszkańcom, a dotrzymywanie słowa jest dla mnie sprawą honoru – powiedział Jakson na zorganizowanej pod koniec sierpnia specjalnej konferencji prasowej, poświęconej wyborom na burmistrza Świdnika.

  Jakson zaznaczył, że ubiega się o reelekcję, by dokończyć rozpoczęte w tym roku mega inwestycje czyli budowę basenu, kolektora deszczowego i remontu placu konstytucji. 

  – Kandyduję, bo podjąłem się wykonania historycznych inwestycji i chcę kontynuować swoją misję. Mam obowiązek dokończyć przedsięwzięcia, które obiecałem mieszkańcom. Chcę wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, żeby nadal dobrze służyć nam wszystkim. Proszę o wsparcie. Czeka nas dużo pracy i trudne wyzwania. Wierzę, że wspólnie im podołamy – mówił W. Jakson.

  Na konferencji burmistrz miasta zapowiedział też kolejne budowy. W Świdniku ma powstać żłobek dla 150 maluchów przy ul. Klonowej i oddziale przedszkolnym przy SP nr 5. Jakson  ma też doprowadzić do uruchomienia zapowiadanego od dwóch lat programu mieszkanie plus (domy dla 100 rodzin), a także przeprowadzić remont miejskich dróg gruntowych. Obecny burmistrz miasta chce też zorganizować kolejną, II edycję Świdnik Air Festivalu. 

   

   

  Kontrkandydatem Waldemara Jaksona w wyborach będzie Waldemar Białowąs, wicestarosta powiatu świdnickiego. To nie pierwszy raz, kiedy obaj panowie walczą o to stanowisko. Białowąs w wyborach na burmistrza Świdnika startował cztery razy i za każdym razem musiał uznawać wyższość obecnego włodarza miasta. 

   

  Białowąs wystartuje w wyborach jako kandydat Platformy Obywatelskiego. Wicestarosta ogłosił to w połowie września, na specjalnej konferencji prasowej przed przed terminalem Portu Lotniczego Lublin. Towarzyszyli mu politycy z PO: posłanka Joanna Mucha i wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk.

   

  – Najważniejsze w moim programie jest powołanie komunikacji miejskiej w Świdniku z bezpłatnymi przejazdami dla uczniów i emerytów. Będę starał się zwiększyć liczbę weekendowych i nocnych kursów komunikacji między Świdnikiem a Lublinem. Chcę zmniejszenia opłat za wodę i ścieki, zapewnienia bezpłatnych obiadów dla uczniów miejskich szkół czy organizowania praktyk i staży dla młodych ludzi. Dla najzdolniejszych uczniów chcę wprowadzić specjalne stypendia – dodał na konferencji kandydat PO. 

   

  Start Białowąsa w wyborach na burmistrza Świdnika oznacza, że nie będzie on mógł walczyć o stanowisko radnego powiatowego.

   

  Choć brakuje oficjalnego potwierdzenia, to niemal pewne jest, że swojego kandydata w wyborach na burmistrza Świdnika wystawi też koalicja Świdnika Wspólna Sprawa, Nowoczesnej i PSL-u. Nieoficjalnie mówiło się już o tym, że mógł być nim Jakub Osina, Wojciech Świdnik lub Edyta Lipniowiecka. W tym momencie najbardziej prawdopodobne jest, że z Jaksonem i Białowąsem o stanowisko burmistrza powalczy sekretarz starostwa powiatowego Mariusz Wilk.  PAK