ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

piątek 21 lutego 2020, Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Literacka Gra Miejska

  Uczniowie ze świdnickich szkół ponadpodstawowych wzięli udział w Literackiej Grze Miejskiej „Wgraj się w literaturę”. Inicjatorem tej imprezy była młodzież z koła dziennikarskiego z I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką polonistki – Doroty Jaśkowskiej.
  Wyjaśnijmy, gra miejska to forma rozrywki, w której istotnym elementem jest przestrzeń miejsca z jej wieloma kontekstami. Ten sposób zabawy łączy w sobie cechy podchodów, flash mobów, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych czy RPG. Gry miejskie cieszą się od niedawna dużą popularnością.
  1 października nasze miasto zamieniło się w ogromną planszę do gry. Uczniowie wyruszyli spod budynku ILO. Każda ze zgłoszonych drużyn najpierw musiała wylosować mapkę z trasą. Na każdej trasie przygotowano siedem punktów, w których na uczestników czekali koordynatorzy. Przekazywali oni uczniom koperty z zadaniami. Każde zadanie było oceniane przez koordynatora  pod względem poprawności, wiedzy, kreatywności i pomysłowości wykonania. Ważna była także szybkość realizacji poszczególnych zadań. Drużyny posiadały specjalne karty, na których koordynatorzy wpisywali liczbę punktów za zadanie oraz czas wykonania.
  Po zakończeniu każdego zadania uczniowie szukali kolejnych punktów, zaznaczonych na mapkach. Po przejściu całej trasy i wykonaniu wszystkich zadań, drużyny wróciły do „Bronka”, gdzie odbył się finał gry.
  O co tak właściwie chodziło w tej grze? Oczywiście o zdobycie jak największej liczby punktów.  Zadania na trasie dotyczyły przede wszystkim literatury polskiej i światowej oraz wiedzy o języku. Polecenia miały postać quizów, zagadek, alternatywnych wersji popularnych lektur szkolnych oraz między innymi scenek do odegrania, malowania, projektowania na plakatach.
  W trakcie wypełniania poszczególnych zadań, młodzież musiała wykazać się twórczym myśleniem, pomysłowością, błyskotliwością oraz odpornością na stres.
  Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta w Świdniku oraz Starostwo Powiatowe. Dodatkowo zwycięzcy obu kategorii (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) wezmą udział w wycieczce dziennikarskiej do Warszawy, gdzie odwiedzą siedziby kilku ogólnopolskich mediów.
  Organizatorzy Miejskiej Gry Literackiej mają nadzieję, że ta inicjatywa na stałe wpisze się w kalendarz świdnickich imprez.

  Katarzyna Gileta-Klępka


  Klasyfikacja końcowa Miejskiej Gry Literackiej „Wgraj się w literaturę”
  W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyło Gimnazjum nr 1 w Świdniku pod opieką Huberta Wiktorowicza.
  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyło II Liceum im. K. K. Baczyńskiego pod opieką Katarzyny Mądrachowskiej.
  II miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 w Świdniku pod opieką Ewy Rudnickiej.
  Wyróżnienia otrzymały grupy z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej (opiekun: Iwona Kapczuk, Gimnazjum nr 1 (opiekun: Lidia Zyskowska) oraz II Liceum im. K.K. Baczyńskiego pod opieką Wiesławy Lisek).