ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 20 lipca 2019, Imieniny obchodzą: Czesław, Hieronim
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • 230 milionów

  Takiej sumy zapisanej w budżecie na same inwestycje jeszcze w historii Świdnika nie było. Wydatki miasta na 2019 rok urzędnicy oszacowali na 230 milionów złotych, z czego ponad 92 mln zł zostanie przeznaczone na budowy i remonty.

   

  Projekt nowego budżetu miasta został w zeszłym tygodniu podpisany przez burmistrza i wysłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Według ustawy o finansach publicznych, urząd miał to zrobić do 15 listopada. Wszystko wskazuje na to, że nowy budżet, jeśli otrzyma „zielone światło” od radnych, będzie rekordowy. Dla porównania, na 2018 rok miasto na inwestycje przeznaczyło ok. 52 miliony złotych, czyli o ponad 40 milionów złotych mniej niż w projekcie na 2019 r., oddanym do RIO.

   

  Skąd w budżecie znalazły się takie sumy na inwestycje? 

   

  – Właśnie otrzymaliśmy pozwolenie na budowę basenów, trwają już prace przy remoncie ul. Kusocińskiego i przy kolejnym etapie kolektora wód deszczowych. Pozyskaliśmy też duże dofinansowanie z zewnątrz, a mamy nadzieję na kolejne – zapowiedział burmistrz Waldemar Jakson.

   

  Spora część sumy zaplanowanej na inwestycje w 2019 roku jest przeznaczona na budowę basenów, która pochłonie 42 miliony złotych z miejskiej kasy. 12 milionów złotych to koszt rozpoczętego już remontu ul. Kusocińskiego, a 15 mln to koszt budowy kolektora wód deszczowych. 6 milionów zł trafi na budowę dworca przesiadkowego, który ma powstać przy dworcu PKP. 

   

  Budowę basenów miasto chce skończyć na początku 2020 roku. Nieco dłużej potrwa remont ul. Kusocińskiego. Zaplanowany termin zakończenia prac przy budowie drogi, która ma stanowić połączenie ul. Olimpijczyków z trasą S17, to październik 2020 roku. Miasto łącznie wyda na tę inwestycję ponad 30 milionów złotych.

   

  Także i kolektor deszczowy zostanie wybudowany w całości właśnie w 2020 roku. Ta inwestycja jest jednak mało „widoczna” dla mieszkańców, bo system odprowadzania wód zakopuje się pod ziemią. Prace prowadzono już m.in. przy ul. Krępieckiej, a także między szkołą podstawową nr 5 i budynkiem kościoła „okrągłego”. Teraz jednak inwestora czekają prace najbardziej skomplikowane pod względem technicznym, czyli budowa kolektora i oczyszczalni wód deszczowych. 

   

  W projekcie budżetu urzędnicy zapisali też wydatki na sporządzenie dokumentacji dla budowy ulicy Drewnianej, Sosnowej, czy przebudowy sieci ulic na osiedlu Żwirki i Wigury. Łączny koszt takich prac to ponad 500 tys. złotych. Oprócz tego miasto planuje m.in. budowę pumptracku przy ul. Piłsudskiego, remont bocznej ul. Bohaterów Westerplatte, przebudowę placu zabaw przy ul. Wrzosowej, czy budynku przy SP nr 5 na potrzeby przedszkola.

   

  Głosowanie nad nowym budżetem odbędzie się najprawdopodobniej w grudniu, na jednej z ostatnich sesji rady miasta w tym roku.  PAK