ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 28 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Walery, Radomir
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Mniej za żłobek

  Koniec kadencji rady miasta przed wyborami przyniósł dobrą informację dla rodziców. Obradujący przyjęli bowiem uchwałę, dzięki której za posłanie pierwszego dziecka do żłobka zapłacimy mniej, a druga i każda kolejna pociecha posłana do tej samej placówki będzie mogła korzystać z opieki za darmo. 

   

  Pod świdnicki ratusz podlegają dwa żłobki – ten z ul. Środkowej i Okulickiego. Do tej pory rodzice, którzy posłali tam swoje pociechy płacili do 436 złotych za miesiąc o ile dziecko nie przebywało tam więcej niż 10 godzin dziennie. 

   

  Jednak, w związku z tym, że opłata jest naliczana na podstawie tzw. najniższej krajowej, a ta została podniesiona, opłatę także trzeba było zmienić. Na szczęście dla rodziców, nie na wyższą.

   

   

  Gdyby razem z najniższą krajową podnosić czesne, musiałoby wynosić ono ok. 456 złotych. Według urzędników to za dużo. 

   

  - Chcemy pomóc naszym rodzinom, które zwracały uwagę, że opłaty za żłobek są dla nich za wysokie. Dlatego zaproponowałem radnym ich obniżenie – powiedział burmistrz Waldemar Jakson.

   

  Radni otrzymali pod głosowanie projekt uchwały, który zakładał, że opłaty za żłobek wyniosą po zmianach 391 złotych. W tej kwocie jest już wyżywienie. Specjalne zniżki otrzymaliby ci rodzice, którzy do konkretnego miejskiego żłobka posłaliby więcej niż jedno dziecko. 

   

  Początkowo, czesne na drugie miało wynosić 50% przyjętej opłaty, czyli ok. 195 złotych. Jednak radni zdecydowali, że zwolnią rodziców z opłat za drugie i każde kolejne dziecko w żłobku. 

   

  - Takie rozwiązanie spowoduje oczywiście obciążenie dla budżetu. Natomiast dwójka czy trójka rodzeństwa w żłobku, w tym samym czasie, to bardzo rzadki przypadek, dlatego tym bardziej warto wspomóc takich rodziców – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

   

  Za projektem uchwały w sprawie obniżek czesnego zagłosowali wszyscy radni. Nowy cennik zaczyna obowiązywać od 1 stycznia. PAK