ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 28 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Walery, Radomir
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Jubileusz szkoły muzycznej

  Państwowa Szkoła Muzyczna im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku świętuje w tym roku swoje 45–lecie. W piątek 23 listopada odbył się Koncert Galowy zorganizowany z tej właśnie okazji.

   

  – Czterdzieste piąte urodziny Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich obchodziliśmy przez cały 2018 rok. To niezwykłe święto całej społeczności szkolnej stało się doskonałą okazją do spojrzenia na szkołę nie tylko z perspektywy jej historii i miejsca kształcenia muzycznego, ale także, jako na przestrzeń rozbudzającą wrażliwość muzyczną, o bogatej ofercie kulturalnej dla każdego. Spotykaliśmy się na jubileuszowych wydarzeniach, warsztatach, koncertowaliśmy wspólnie z uczniami, absolwentami, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi – mówi Beata Olszańska, dyrektor szkoły.

   

  Powstała na mocnym fundamencie, którym było Społeczne Ognisko Muzyczne przy Zakładowym Domu Kultury Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL–Świdnik. Oficjalnie jako Państwowa Szkoła Muzyczna funkcjonuje od stycznia 1973 roku. Wtedy jeszcze zajęcia odbywały się w pomieszczeniach SOM. W kolejnym roku szkoła przeniosła się do niewielkiego budynku.

  Fot. Marcin Pietrusza/Foto Qz

   

  – Mimo tego, że barak nie spełniał żadnych standardów kształcenia, siedzibą szkoły był przez 40 lat i wykształcił setki młodych muzyków – wspomina Beata Olszańska.

   

  Przez lata społeczność szkolna funkcjonowała w maleńkim budynku, jednocześnie wciąż szukając dodatkowego miejsca. Część zajęć odbywała się zatem popołudniami kolejno w świdnickich szkołach, przedszkolach czy domach kultury.

   

  Pierwszym dyrektorem szkoły był Teofil Nowosad. Później to stanowisko zajmowali kolejno: Halina Łasko, Cezary Pasternak, Joanna Gałas, Danuta Skubiszewska i Beata Olszańska.

   

  Obchody trzydziestolecia szkoły w 2003 roku wiązały się z przyjęciem imienia Rodziny Wiłkomirskich. Patronów wybrali wspólnie nauczyciele i uczniowie, a członkowie muzycznej rodziny ten wybór zaakceptowali. W 2012 roku profesor Wanda Wiłkomirska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świdnik. To wyróżnienie doceniające zasługi artystyczne i społeczne.

   

  Od pięciu już lat szkoła mieści się w nowym, nowoczesnym budynku. Jego budowę rozpoczęto w 2006 roku, a pierwsze zajęcia odbyły się we wrześniu 2013 roku. Oby budynek służył jak najlepiej i jak najdłużej młodym adeptom muzyki. Bo dusz artystycznych nigdy w PSM nie brakowało. O tym, że jest ich w niej pod dostatkiem mogliśmy się przekonać, chociażby podczas minionego koncertu, który z pewnością trzeba zaliczyć do wyjątkowo udanych. ► Anna Bąbik–Daniło