ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 2 czerwca 2020, Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Duże zmiany w powiecie

  21 lat – tak długo będzie rządził Świdnikiem Waldemar Jakson po tym, jak skończy się obecna kadencja władz samorządowych. Doświadczony polityk otrzymał w wyborach na burmistrza ponad 50 procent głosów i wygrał je w pierwszej turze, a dodatkowo jego komitet utworzy większość w radzie miasta. 

   

  To oznacza, że powtórzył się scenariusz z 2014 roku, gdy Jakson zwyciężył wybory na burmistrza w pierwszej turze, a w radzie większość miał jego klub (wówczas Rodzina i Prawo). 21 października br. w wyborach samorządowych na obecnego burmistrza Świdnika zagłosowało 8625 osób. Waldemar Białowąs otrzymał 3904 głosy, a startującego z ramienia ŚWS Mariusza Wilka wybrało 3277 mieszkańców Świdnika.  Frekwencja w powiecie świdnickim wyniosła 51,05% i była jedną z najniższych w województwie. W samym Świdniku do urn poszło 50,36% mieszkańców, czyli najwięcej, odkąd w naszym mieście odbywają się wolne wybory.

   

  Choć  wyniki głosowania na pewno można zaliczyć jako sukces Jaksona i jego komitetu, łatwo dostrzec, że od nowej kadencji w radzie zmienią się proporcje. Radni związani z burmistrzem wciąż będą mieli większość, co na pewno ułatwi realizację wielkich, zapowiadanych w trakcie kampanii inwestycji, ale jednak opozycyjne wobec włodarza miasta komitety wprowadzą do rady łącznie 9 swoich kandydatów. Wprawdzie to niewiele, zwłaszcza w porównaniu do 12 wybranych kandydatów z klubu burmistrza Jaksona. Mimo to opozycja zdobyła w 2018 r. trzy razy więcej mandatów niż w ubiegłej kadencji. Wówczas, do rady weszło dwóch kandydatów Świdnik Wspólna Sprawa i jeden z PO. 

   

  W tegorocznych wyborach do rady miasta z komitetu burmistrza dostali się:  Włodzimierz Radek, Jerzy Irsak, Kazimierz Patrzała, Roman Kozak, Mirosław Tarkowski, Andrzej Suski, Janusz Królik, Marcin Magier, Kazimierz Bachanek, Katarzyna Denis, Andrzej Krupa i Stanisław Kubiniec. Pozostałe miejsca w radzie zajmą Magdalena Szabała, Krzysztofa Kamińska, Stanisław Skrok, Grzegorz Doroba, Ireneusz Szutko, Robert Syryjczyk, Maciej Kantor i kandydaci na burmistrza: Waldemar Białowąs oraz Mariusz Wilk. 

   

  Stanowiska podzielone

  Wyjaśniło się już także kto zostanie nowym przewodniczącym RM. 23 listopada, na pierwszej sesji rady miasta w tej kadencji klub Waldemara Jaksona przegłosował kandydaturę Włodzimierza Radka. Samorządowiec w poprzedniej kadencji zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego rady, a także szefa komisji budżetowej. 

  Ze stanowiskiem rozstał się Janusz Królik, który był przewodniczącym RM od trzech kadencji. Jak się jednak później okazało, radni z jego klubu przegłosowali kandydaturę Królika na stanowisko zastępcy przewodniczącego rady.  Oprócz niego tę funkcję będą sprawowali też  Roman Kozak i Andrzej Krupa. 

  W trakcie pierwszej sesji rady miasta, kolejną kadencję w roli burmistrza oficjalnie rozpoczął już też Waldemar Jakson. Włodarz miasta złożył ślubowanie, po którym zachęcił radnych ze wszystkich klubów do współpracy.

  – Gratuluję wszystkim radnym. To, że otrzymali mandat, oznacza, że mają zaufanie wyborców. Ogół mieszkańców Świdnika nie ma barw politycznych, bo dobro publicznie nie może mieć tych barw. Wszystkich, także z klubów opozycyjnych, zapraszam do merytorycznej współpracy tym bardziej że nasze programy były do siebie podobne. Radni opozycyjni więc mogą dodać nową wartość do tego co my robimy – stwierdził Jakson. 

  Kolejna sesja rady miasta zostanie prawdopodobnie zorganizowana w drugiej połowie grudnia (data jeszcze nie została ogłoszona). Wiadomo już za to, że trakcie obrad radni zagłosują nad projektem budżetu na 2019 r.

   

  PiS odbiło powiat

  Po 4 latach zmieniła się  „warta” w starostwie. Do tej pory władzę sprawowali w nim samorządowcy związani z koalicją PSL-PO i ŚWS. Po tych wyborach zarówno starosta, jak i dotychczasowi członkowie zarządu powiatu stracą jednak stanowiska.  PiS wprowadzi do rady 11 swoich radnych, co umożliwi partii samodzielne sprawowanie władzy.

  Na pierwszej sesji, co było do przewidzenia, PiS przegłosował swoich kandydatów na stanowiska w radzie powiatu. Jej nowym przewodniczącym został Andrzej Mańka, a wiceprzewodniczącym Zbigniew Twaróg (obaj KW PiS). Drugiego wiceprzewodniczącego nie wybrano, choć domagała się tego opozycja. 

   

  Avia chwilowo bez prezesa

  Nie można było mówić o zaskoczeniu przy nominacji na starostę. Kandydatem na włodarza powiatu z ramienia PiS był Łukasz Reszka. Kluby opozycyjne zgłosiły na tę funkcję Dariusza Kołodziejczyka, ale wiadomo było, że w tajnym głosowaniu przewagę i tak będzie miał PiS. Reszka otrzymał 11 głosów i został zaprzysiężony jako nowy starosta. Jego zastępcą będzie Bartłomiej Pejo, a nowymi członkami zarządu zostali Mirosław Król, Radosław Brzózka (były rzecznik prasowy wojewody lubelskiego) i Franciszek Mróz (wszyscy KW PiS). 

  – Dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzyliście. Nie obiecuję, ale gwarantuję uczciwą i sumienną pracę dla dobra mieszkańców powiatu świdnickiego. Deklaruję wolę współpracy z przedstawicielami wszystkich organizacji – zapowiedział nowy starosta. 

  Dla Reszki przyjęcie funkcji w powiecie wiąże się z tym że musiał oddać stery w Avii, której prezesem był od grudnia 2016 roku. Na jego miejsce został powołany Radosław Szczerba, były już dyrektor sportowy miejskiego klubu. 

  – Moja praca będzie kontynuacją działań rozpoczętych w 2017 roku. Na pewno dojdzie do zmian w klubie, ale model zarządzania nim się nie zmieni – zapowiedział nowy prezes Avii. 

   

  Kto w radzie?

  Mandaty na najbliższą kadencję rady powiatu otrzymali Andrzej Mańka, Bartłomiej Pejo, Radosław Brzózka, Gustaw Dmowski, Andrzej Radek, Arkadiusz Pszeniczka, Franciszek Mróz, Mirosław Król, Zbigniew Twaróg, Arkadiusz Jurek, Łukasz Reszka i Arkadiusz Jurek (wszyscy z klubu PiS), Dariusz Kołodziejczyk, Marcin Najda i Grzegorz Osajkowski (PSL), Dariusz Tokarzewski, Elżbieta Migut (PO-Nowoczesna), Jakub Osina, Edyta Lipniowiecka (ŚWS) oraz Magdalena Narodowiec (Razem dla powiatu). 

   

  Jak głosowano w powiecie?

  W wyborach na wójta Piask zdecydowanie wygrał Wiesław Glapka, który będzie rządził kolejną kadencję. W Mełgwi wygrała startująca list PiS Magdalena Wójcik. Największą sensacją jest jednak zmiana na stanowisku wójta w Trawnikach. Stanowisko obejmie Damian Baj. A to oznacza, że z funkcją pożegna się Jerzy Szpakowski, który był włodarzem gminy od 1980 roku. Nowy wójt – Damian Baj – w ostatniej kadencji był zastępcą doświadczonego samorządowca. Jerzy Szpakowski w tegorocznych wyborach nie wystartował.