ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 20 lutego 2020, Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Dworzec PKP do rozbiórki

  Nowy, większy dworzec z zamkniętą poczekalnią i czynną kasą biletową stanie w miejscu obecnego budynku przy stacji Świdnik miasto. Kolej właśnie rozstrzygnęła przetarg na jego budowę. 

   

  Budowa dworca PKP w Świdniku to część programu przebudowy 20 tego typu budynków na terenie całego kraju.  Poczekalnie należące do kolei miały przejść gruntowny remont lub wręcz zostać zburzone i postawione od nowa. Kolej, po głośnej zapowiedzi złożonej na konferencji prasowej, na wiosnę 2018 r. ogłosiła przetarg,  który miał wyłonić wykonawcę ogromnej inwestycji. PKP chciało przebudować 29 dworców, w tym budynek w Świdniku. 

   

   

  Oferty złożone w przetargu przez firmy znacznie przekraczały jednak możliwości państwowej spółki. Powtórzono więc postępowanie, jednak tym razem zamówienie obejmowało przebudowę nie 29, a 20 dworców. 

   

  Ich wygląd po remoncie miał być niemal identyczny.  Wszystkie budynki po zakończeniu prac miały składać się z poczekalni, gdzie znajdzie się toaleta, kasa i zaplecze sanitarne, oraz wiata, pod którą znalazłoby się miejsce m.in. na parking rowerowy i automaty. Kolej chciała też, by budynki były remontowane według dwóch przyjętych wzorców: pierwszy to dworzec o powierzchni ok. 40 mkw. Drugi model byłby ponad dwa razy większy (90 mkw.). Projekt zakładał, że przy dworcach niezależnie od ich rozmiaru stanie wieża zegarowa, wysoka na ok. 8 metrów. 

   

  Władze Świdnika i powiatu zabiegały o to, by na miejsce poczekalni przy stacji Świdnik miasto stanął nowy dworzec z miejscem dla pasażerów i kasami, i tak się stało.  Nowy budynek będzie miał ok. 90 mkw. i wszystkie najpotrzebniejsze udogodnienia. 

   

  - Nowy dworzec musi być dostosowany do oczekiwań użytkowników. Chodzi o możliwość zakupu biletu, skorzystania z toalety, poczekalni, podjazdów i parkingów.  Do tego poczekalnia powinna być ogrzewana, oświetlona i objęta monitoringiem – zapewnił Paweł Wróblewski z Biura Inwestycji PKP S.A.

   

  W drugim przetargu PKP otrzymało dwie oferty – na 89 i 126 milionów złotych. Na budowę dworców koleje miały przygotowane 55 milionów złotych, więc postępowania długo nie kończono. Ostatecznie, pod koniec grudnia wybrano ofertę firmy, która za swoje usługi chciała niecałych 90 mln złotych. Według dokumentacji, wykonawca remontu ma na jego wykonanie 15 miesięcy, co oznacza, że nowy dworzec w Świdniku może być gotowy w połowie 2020 roku.