ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Poetka zawitała do Lublina

  Joanna Pąk, niepełnosprawna poetka mieszkająca w Świdniku zaprezentowała swoją twórczość w Lublinie. Spotkanie promujące jej najnowszy, dziesiąty tomik poezji pt. „Intymnie” odbyło się w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Poetkę i zebranych gości powitała Renata Filipiak, Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych MBP w Lublinie.

  Spotkanie poprowadziła Anna Dąbrowska, dziennikarka TVP Lublin, prywatnie przyjaciółka poetki. Przebiegło ono w wyjątkowo intymnej atmosferze. Wiersze zaprezentowali licznie przybyli przyjaciele, znajomi i rodzina poetki, między innymi Jadwiga Ciołek, wieloletnia dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku oraz Norbert chrześniak poetki. Nie zabrakło również gitarowej oprawy muzycznej oraz opowieści przyjaciół o Joannie. Spotkanie było bardzo emocjonalne i pełne zadumy. 

   

  Joanna Pąk mieszka w Świdniku. Na co dzień zmaga się z licznymi ograniczeniami wiążącymi się z niepełnosprawnością – dziecięcym porażeniem mózgowym. Odkąd pamięta lubiła czytać wiersze i uczyć się ich na pamięć. Mimo dużych trudności z poruszaniem, w dzieciństwie nauczyła się pisać stopą. Kiedy miała kilkanaście lat, umiejętność ta ułatwiła jej tworzenie pierwszych własnych wierszy. W późniejszych latach na przekór ograniczeniom ukończyła studia – pedagogikę na Katolickiem Uniwersytecie Lubelskim. 

   

  Poezja Joanny Pąk została wielokrotnie doceniona i nagrodzona. Dwukrotnie w 2001 oraz w 2003 roku nadano autorce tytuł „Talent Roku” Jesiennych Debiutów Poetyckich. Ponadto otrzymała brązowy Wawrzyn Literacki za całokształt twórczości, medal Prezydenta Miasta Lublin oraz odznaczenie „Amicus Civitatis”, przyznane przez burmistrza Świdnika, Waldemara Jaksona. Poetka została również wyróżniona tytułem Lady D. (skrót od angielskiego Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) w konkursie im. Krystyny Bochenek. Konkurs polega on na przyznawaniu tytułu niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. 

  Autorka opublikowała swoje wiersze w licznych czasopismach i almanachach. Od 1996 roku Joanna Pąk wydała dziesięć tomików poezji: „Kwiaty z Getsemani”, „Tam gdzie kwitną dziewanny...”, „Miłość jest nadzieją”, „W pałacu moich marzeń”, „Wspólna droga”, „Słowa zebrane z przestrzeni”, „W cieniu Golgoty”, „Pejzaże myśli rozproszonych”, „Obok mnie”, „Intymnie”. Wydała także dwie książeczki dla dzieci w wieku przedszkolnym „Niezwykłe kolorowanki” i „Niezwykły Przewodnik”, które oswajają najmłodszych z tematem niepełnosprawności. Magdalena Rademacher