ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Co dalej z Ogniskiem?

  Od kilku tygodni mówi się o trudnej sytuacji lokalowej Świdnickiego Ogniska Muzycznego. Z jednej strony istnieje obawa, że instytucja tak zasłużona dla świdnickiej kultury pozostanie bez lokum, z drugiej jednak aktualna siedziba jest w stanie technicznym zagrażającym bezpieczeństwu użytkowników. 

   

  Ognisko Muzyczne mieści się w Świdniku, w budynku przy ul. Racławickiej 15D. Od 1996 r. użytkuje tam pomieszczenia znajdujące się na dwóch kondygnacjach. Są one wynajmowane od Spółdzielni Mieszkaniowej. Ostatnia umowa najmu pomieszczeń została wypowiedziana z dniem 31 grudniu 2018 r. Została warunkowo przedłużona do czerwca 2019 r., jednak dotyczy wynajmu wyłącznie pomieszczeń znajdujących się na parterze. – Budynek, w którym pomieszczenia wynajmuje Świdnickie Ognisko Muzyczne wymaga gruntownego remontu. Jego stan techniczny może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. W opłakanym stanie są chociażby schody wewnętrzne – informuje Piotr Szuryga ze Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. – To co się dzieje z budynkiem, w którym mieści się Ognisko jest efektem wieloletnich zaniedbań poprzednich władz Spółdzielni, które nie powinny zgadzać się na najem lokalu w tak złym stanie. Aktualny Zarząd musi teraz te zaniedbania naprawiać – dodaje Szuryga.

   

   

  Z naszych informacji wynika, że siedziba Świdnickiego Ogniska Muzycznego ma powierzchnię ponad 50 m2. Koszty z tytułu najmu, które ponosi Ognisko to kwota ok. 600 zł brutto miesięcznie. – Wiemy, że władze Ogniska płacą mało za najem lokalu. Z drugiej strony my musimy płacić bardzo wysokie sumy za lekcje muzyki naszych dzieci. Stawki niekiedy przekraczają 50 zł za godzinę. Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Czy władze Ogniska nie mogły za nie wyremontować choć części siedziby? – pyta jeden z rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia muzyczne. 

   

  Władze Spółdzielni Mieszkaniowej zapewniają, że od dłuższego czasu pozostają w kontakcie z przedstawicielami Świdnickiego Ogniska Muzycznego. – Wielokrotnie rozmawialiśmy z kierownictwem Ogniska. Nasze stanowisko jest jasne: nie możemy ryzykować bezpieczeństwa dzieci i zgadzać się na użytkowanie lokalu, który wymaga bardzo kosztownego remontu – mówi Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Katarzyna Denis. – Jednak doceniamy znaczenie Ogniska jako instytucji kultury, w związku z tym zaproponowaliśmy jego władzom nowe lokum. Jako jedną z alternatyw, wskazaliśmy możliwość najmu nowej siedziby pod warunkiem przeprowadzenia jej remontu. Czynsz za najem miałby zostać ustalony na nowo, w zależności od tego czy remont przeprowadzałaby Spółdzielnia, czy Ognisko Muzyczne jako najemca. Niestety nasze propozycje nie spotkały się z akceptacją drugiej strony – informuje K. Denis. 

   

  Sytuacja siedziby Świdnickiego Ogniska Muzycznego wciąż pozostaje niewyjaśniona. Nie wiemy gdzie będzie prowadzona dalsza działalność tej instytucji. – Spółdzielnia Mieszkaniowa w miarę swoich możliwości wspiera i będzie wspierała instytucje kultury, czego dowodem jest działalność Spółdzielczego Domu Kultury – mówi Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Konrad Sawicki. – Musimy jednak dbać przede wszystkim o dobro Mieszkańców, o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy z Ogniskiem Muzycznym, jednak tylko wtedy gdy upewnimy się, że najmłodsi Świdniczanie będą na zajęciach całkowicie bezpieczni – dodaje K. Sawicki.