ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

piątek 21 lutego 2020, Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Strefa Historii już otwarta

  7 września w Galerii Venus rozpoczęła funkcjonowanie Strefa Historii. Działalność tego niezwykłego miejsca zainaugurował wernisaż pt. „Świdnik – miasto wolności i marzeń”. Goście mieli okazję podziwiać setki pamiątek związanych między innymi z tradycjami lotniczymi naszego miasta, z historią produkcji motocykli WSK i z klubem sportowym Avia. Nie zabrakło części poświęconej wydarzeniom Świdnickiego Lipca oraz życiu społecznemu i kulturalnemu Świdnika. Wszystkie te czynniki ukształtowały oblicze naszego miasta.
  Miejsce ma posłużyć mieszkańcom jako alternatywa dla spędzania wolnego czasu w domu. Ma także pokazać, że czas ten można wykorzystać twórczo. Jednym z założeń działania Strefy jest również pobudzenie podejmowania kulturalnych inicjatyw lokalnych i przyciągnięcie do miasta nowych odbiorców i twórców.
  Strefa stawia na nowoczesne formy edukacji kulturalnej i jest otwarta na nowe formy sztuki. Ponadto ambicją muzeum jest nieustanne zmienianie swojego oblicza, prezentacja wystaw interaktywnych i ciekawych wizualnie.
  – Szczególnie podobają się nam kioski multimedialne z ekranami dotykowymi. Na razie wspólnie rozwiązywaliśmy rebusy i graliśmy wklasy , a nasze starsze dzieci wolały oglądać prezentacje i filmy. Bardzo cieszę się, że miejsce to można zwiedzać nie tylko w dni robocze, ale także w niedzielę. Dla osób przyjezdnych jest to niewątpliwie zaleta tego miejsca – mówi pani Agnieszka Kowalczyk, która do Strefy Historii przyjechała z Zamościa.
  Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dziedzictwo Kulturowe, priorytet: Wspieranie Działań Muzealnych. Dotacja wyniosła 60 tys. zł. Nieoceniona była także pomoc i wsparcie mieszkańców Świdnika oraz osób z nim związanych, którzy przekazywali pamiątki dotyczące historii miasta. Razem udało się stworzyć miejsce, gdzie bogata historia miasta została udokumentowana w odpowiedni sposób. Strefę Historii można zwiedzać codziennie, poza sobotą (czynne: pon. 8-16, pozostałe dni 10-18).

  Magdalena Rademacher