ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Czeka nas niezły odlot

  Wiele godzin lotniczych akrobacji, elita światowego lotnictwa, wystawy samolotów i sprzętu wojskowego, a do tego koncerty gwiazd. 

   

  Początek czerwca zapowiada się w Świdniku odlotowo. Partnerzy i organizatorzy II Świdnik Air Festival podpisali właśnie listy intencyjne o współpracy przy przygotowywaniu tego wydarzenia. Poznaliśmy również pierwsze lotnicze gwiazdy, które zaprezentują się podczas czerwcowej imprezy.

   

  II Świdnik Air Festival został zaplanowany na 8 i 9 czerwca i jak zapowiadają organizatorzy oraz partnerzy, będzie to kolejne święto lotnictwa.    

   

   

  - Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Pierwsza edycja Świdnik Air Festival była dla nas potężnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Kolejna będzie o tyle łatwiejsza, że mamy już doświadczenie, również w dobrej współpracy z naszymi partnerami – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

   

  W tym roku podobnie jak podczas pierwszej edycji współorganizatorem wydarzenia będzie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. 

   

  - Spotykamy się tu drugi raz w takim samym składzie i jest to dowód, że wszyscy uważamy, iż takie wydarzenia są najlepszym sposobem na promowanie lotnictwa. Reprezentując wyższą uczelnię, która kształci pilotów samolotowych i śmigłowcowych, byłbym wręcz nieodpowiedzialny, gdybym nie chciał się aktywnie włączyć w pomoc i organizację tego typu przedsięwzięcia – podkreślał prof. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ.

   

  Wydarzenie, po raz drugi, zamierza wesprzeć także PZL–Świdnik.

   

  - Lotnictwo przede wszystkim kojarzy mi się z przemysłem, ale czym by był przemysł, jeśli nie byłoby widać na niebie latających statków, które wytwarza. Jesteśmy przekonani, że kolejna edycja wydarzenia będzie jeszcze bardziej udana. Nasza firma zrobi wszystko, żeby tak się stało – zapewnił Mieczysław Majewski.

   

  PZL–Świdnik udostępnieni część terenu i pomieszczeń na potrzeby pokazów i załóg. Firma wesprze wydarzenie w zakresie logistyki i bezpieczeństwa.

   

  II Świdnik Air Festival obędzie się na zielonej płycie płyta lotniska cywilnego, którą udostępni Port Lotniczy Lublin. Zgodę na przeprowadzenie imprezy na terenie „Natura 2000” zamieszkiwanym przez susła perełkowanego, wydała już Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

   

  - W Świdniku od zawsze odbywały się wydarzenia lotnicze. Jest mi niezmiernie miło, że pokazy wracają na lotnisko, czyli dokładnie tu, gdzie być powinny i będą przyciągać mieszkańców oraz turystów. Nie odbyłyby się to bez dobrej współpracy – zaznaczał Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin.

   

  Pokazy lotnicze nie obędą się oczywiście bez koncertów gwiazd. Zaplanowano je na niedzielę, po zakończeniu wszystkich bloków lotniczych. Wystąpią Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.

   

  Najważniejsi będą jednak piloci akrobacyjni i przygotowane przez nich programy, a tu czekają na nas prawdziwe atrakcje. 

   

  - W minionym roku publiczności bardzo podobały się akrobacje po zmroku z wykorzystaniem pirotechniki. Dlatego tym razem postanowiliśmy je jeszcze uatrakcyjnić. Jako pierwszy w tym bloku wystąpi Marek Choim, który zaczarował widzów w pierwszej edycji. Tuż po nim zaprezentuje się brytyjski zespół akrobacyjny Airborne Pyrotechnics. Ich pokazy zapierają dech, są pełne kolorowych iskier i dymów – wyliczał Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. MR