ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

czwartek 14 listopada 2019, Imieniny obchodzą: Laura, Emil
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Kolejne lotnicze święto

  Wielkimi krokami zbliża się kolejne lotnicze święto w Świdniku. W weekend 8-9 czerwca czeka na nas jeszcze więcej lotniczych atrakcji niż podczas pierwszej edycji Świdnik Air Festival. W programie imprezy znalazły się pokazy wojskowe oraz pokazy z efektami pirotechnicznymi. W tym roku oprócz pilotów, którzy zachwycali w ubiegłym roku, przylecą do nas nowe lotnicze gwiazdy.

   

   

  Organizatorzy już od kilku tygodni ujawniali gwiazdy wydarzenia. Dziś znamy już pełną listę uczestników pokazów dynamicznych.

  – Zależało nam na wzmocnieniu tych bloków, które zeszłorocznej publiczności podobały się najbardziej. Dlatego skupiliśmy się na pokazach dzienno-nocnych – mówi Robert Zawada, który wspólnie z Mariuszem Szymlą odpowiada za przygotowanie programu wydarzenia.

   

  W bloku dziennym widzowie mogą liczyć na prawdziwych mistrzów. Wśród nich znajdą się między innymi: Łukasz Czepiela, mistrz świata w klasie challenger, Artur Kielak, wielokrotny reprezentant Polski na akrobacyjnych Mistrzostwach Świata, Maria Muś, członkini śmigłowcowej kadry Polski. W Świdniku będzie można zobaczyć w pokazach dynamicznych również niezwykłe, historyczne statki powietrzne. Wśród nich znajdą się choćby Boeing Stearman, Stinson 108, trzy samoloty Piper Cub, Yak 3 czy trzy maszyny spod znaku Latającego Muzeum – Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230 i DHC-1 Chipmunk.

   

   

  Air Festival odwiedzą również doskonałe zespoły akrobacyjne. Na świdnickim niebie zobaczymy między innymi Celfast Flying Team czy Grupa Akrobacyjna Firebirds. Natomiast na blok nocny złożą się pokazy doskonale przyjętego w ubiegłym roku Marka Choima, brytyjskiego zespołu Airborn Pirotechnics i The Flying Dragons.

  W tym roku będzie również więcej podniebnych pokazów w wykonaniu pilotów wojskowych. 

   

  – Przylecą do nas Biało-Czerwone Iskry i Su 22. Przydzielono nam również myśliwiec Mig-29. Mamy nadzieję, że do tego czasu zostaną wznowione loty tych samolotów – tłumaczy Robert Zawada.

  Na tym jednak nie koniec.

   

   

  – Chcemy, żeby pokazy były prawdziwym lotniczym świętem i widowiskiem. Stąd również udział skoczków spadochronowych, którzy otworzą festiwal czy balonów ogrzewanych gorącym powietrzem. Świdnik to oczywiście śmigłowce. Takich statków powietrznych nie może zabraknąć podczas festiwalu. W pokazach dynamicznych będzie można zobaczyć Robinsona R44, ale również wyprodukowane u nas SW-4 i Mi-2 – wymienia Adam Żurek.

   

  Współorganizatorem Świdnik Air Festival jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Jej studenci i instruktorzy wezmą udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu wydarzenia, zaprezentują się również podczas pokazów dynamicznych.

   

  – Uczelnia zaprezentuje w powietrzu możliwości śmigłowca Robinson R44 oraz nasz najnowszy nabytek. Są to samoloty AT3 polskiej produkcji, które służą do szkolenia studentów specjalności pilotaż samolotowy – mówił Łukasz Puzio, dyrektor Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie. 

   

   

  Podczas wydarzenia publiczność będzie mogła oglądać samoloty i sprzęt wojskowy także na wystawie statycznej. Dopełnieniem tegorocznej edycji Świdnik Air Festival będą również koncerty gwiazd polskiej sceny. Zaplanowano je na niedzielę. Od godziny 18.00 zagrają Organek, Ania Dąbrowska i Enej.

   

  Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła ok. 50 tys. widzów. Na pokazy przyjechali nie tylko mieszkańcy Lubelszczyzny, ale również goście z odległych zakątków kraju. 

  – Liczymy, że w tym razem przynajmniej powtórzymy nasz wynik z ubiegłego roku – mówi Adam Żurek.

   

  Wejściówki na Świdnik Air Festiwal można kupić stacjonarnie w kasie kina Lot, poprzez stronę Świdnik Air Festival i serwis biletyna.pl. Bilety będzie można też kupić podczas obu dni wydarzenia. W tym roku bilety normalne na jeden dzień będą kosztowały 20 zł. Za ulgowe zapłacimy 10 zł. Mogą z nich skorzystać uczniowie i studenci, emeryci, renciści, „Zasłużeni dla Świdnika”, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz świdnickich kart „Rodzina 3+” i „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. Na pokazy wejdą bezpłatnie dzieci do 7 roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej oraz funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. MJ