ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

wtorek 28 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Walery, Radomir
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Wiosna w budżecie

  Dodatkowej pieniądze na remonty szkół i wzmocnienie gruntówek, projekty budowy eko-żłobka oraz czterech ulic, a także remont nowej siedziby dla Ogniska Muzycznego. Takie między innymi wydatki znalazły się w zmienionym budżecie Świdnika.

   

  Magistrat przygotował, a radni przegłosowali uaktualnienie miejskiego budżetu na 2019 rok. Co się zmieniło? Znajdą się pieniądze na m.in.: zmianę projektu żłobka przy ul. Kopera (powstanie eko-żłobek), projekty ulic Działkowca, Wiejskiej, Poziomkowej i Jagodowej, remonty szkół i przedszkoli, wzmocnienie dróg gruntowych kruszywem, oświetlenie ul. Fiołkowej, chodnik przy ul. Traugutta, remont budynku przy ul. Hallera z przeznaczeniem na siedzibę Ogniska Muzycznego oraz utwardzenie parkingu przy targowisku.

   

   

  Zmiany były możliwe, ponieważ władze miasta zdecydowały się na zmianę formuły budowy nowej placówki dla najmłodszych mieszkańców. 

   

  – Żłobek postawimy z modułów, w technologii ekologicznej. Nie będzie różnicy w zewnętrznym wyglądzie, a jednocześnie powstanie zdecydowanie szybciej, będzie tańszy w budowie i utrzymaniu. Na prtzykład ogrzanie eko-żłobka jest o 30 procent tańsze niż tradycyjnego budynku – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza miasta.

   

  Budowę żłobka planowano w tym roku, miasto dostało w marcu na ten cel rządową dotację z programu Maluch Plus. Jednak obiekt miał być skończony i oddany do użytku jeszcze w tym roku. Taki jest warunek przyznania pieniędzy z programu. Magistrat ogłosił przetarg, jednak żadna firma nie podjęła się budowy żłobka w ekspresowym tempie.

   

  Szybka budowa żłobka będzie możliwa po zmianie technologii. Miasto ponownie wystartuje w konkursie i obiekt stanie w przyszłym roku. Żeby nie blokować ponad 3 milionów złotych pieniędzy w budżecie, władze miasta wydadzą je na inne ważne cele, m.in. wzmocnienie dróg gruntowych dobrej jakości kruszywem, remonty szkół czy remont nowej siedziby Ogniska Muzycznego.

   

  Planowany żłobek przy ul. Kopera pomieści około 150 maluchów w sześciu grupach. Taka placówka jest bardzo potrzebna w Świdniku. Teraz rodzice zapisują swoje dzieci do grup żłobkowych działających przy przedszkolach. Jednak miejsc jest mniej niż chętnych. UM