ŚWIDNIK · MEŁGIEW · PIASKI · TRAWNIKI        GAZETA BEZPŁATNA

sobota 25 stycznia 2020, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł
 • Strona główna
 • Zasięg
 • Redakcja
 • Reklama
 • Napisz do nas
 • Archiwum
 • Sprzątaj po swoim psie

  Ponad 60 tysięcy woreczków na odchody czeka na właścicieli czworonogów w urzędzie miasta. Wystarczy zgłosić się do pokoju 112 i potwierdzić, że jest się mieszkańcem Świdnika, aby otrzymać pakiet 200 sztuk specjalnych toreb.

   

  – Jest to już kolejna akcja wręczania naszym mieszkańcom darmowych woreczków do sprzątania po swoich pupilach. Jej celem jest utrzymanie czystości na terenie miasta i zarazem zmiana świadomości i nawyków właścicieli w zakresie sprawowania nad nimi szeroko rozumianej opieki. Rozpoczynając tę akcję mieliśmy do rozdania aż sto tysięcy woreczków. Dotychczas wydano ponad trzydzieści pięć tysięcy woreczków. Reszta czeka na właścicieli czworonogów – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy urzędu miasta.

   

  Z regulaminu utrzymania czystości i porządku uchwalonego w Świdniku wynika, że właściciel zobowiązany jest do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, trawnikach itp. nieczystości te, umieszczone w szczelnych, nieulegających szybkiemu rozkładowi torbach lub woreczkach, mogą być wrzucane do koszy śmietnikowych oraz pojemników na odpady zmieszane. Postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

   

  Pracownicy ratusza informują również, że rozdawane woreczki są przyjazne środowisku i ulegają całkowitemu rozkładowi w miejscach składowania.

   

  - Woreczki FIBI podlegają biodegradacji  Dzieje się tak dzięki dodawanemu do materiału PE-HD komponentu umożliwiającego proces oxy–bideradacji. Woreczki na psie kupy rozpadają się na wodę, dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe. Po rozłożeniu nie wydzielają metanu – informuje Ilona Kozieł z UM w Świdniku.

   

  Darmowe woreczki dostępne są również w komendzie Straży Miejskiej przy ul. Hallera oraz w większości gabinetów weterynaryjnych na terenie miasta.

   

  - Akcja rozdawania mieszkańcom woreczków wciąż trwa i cieszy się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy wszystkich właścicieli psów – zachęca Karol Łukasik. OM